REJTŐZKÖDŐ GYÖNGYSZEM

Valaha híres hely volt, nemcsak szakmabeliek számára. Elfeledkeztek róla. Pedig értékéből mit sem vesztett az idők folyamán. De most újra látható, látogatható. Ez nem csak egy újabb szabadidős lehetőség a Balaton-felvidéken, hanem igazi hiánypótló látványosság.

            Sümeg határában, a Mogyorósdombon eddig is észre vette a szakavatott szempár, hogy micsoda geológiai nyalánkságok hevernek szanaszét. Lássuk be, mégiscsak könnyebb úgy befogadni ezeket, ha táblák, feliratok igazítanak el, vagy maga a kő- és rímfaragó öreg, Kocsis Lajos bácsi saját (a ’80-as években rögzített) hangján szólnak a magyarázatok.

            Nekem volt szerencsém a kiállítási anyag tervezőjének, Futó János geológusnak a személyes élménybeszámolóival fűszerezett geotúráján megismerni ezt a régi-új gyűjteményt. János visszaemlékezett arra az időszakra, amikor még maga is ifjú egyetemistaként tanulmányozta a környék geológiáját az itt létrehozott geológiai oktatóbázison. (1979-től sok éven át szereztek itt gyakorlati tapasztalatot és tanulmányozták igen magas színvonalon a kőzeteket és a képződés körülményeit az akkori egyetemisták. Jegyzőkönyveik, látványos eredményeik egy része bemutatásra kerül a Látogatóközpontban is.) János még személyesen ismerte Kocsis Lajos bácsit, a helyi „kövületvadászt”, akinek a két és fél ezer darabos saját kőgyűjteménye sokáig a városi múzeumban volt megtekinthető, aztán végül új otthonra talált ebben a Látogatóközpontban.

            Bár Kocsis Lajos egyszerű kőbányász volt, de igazi lokálpatrióta, s elévülhetetlen érdemeket szerzett a térség geológiájának megismerésében. A Földtani Intézet alkalmazottjaként geológiai alapszelvényeket épített ki a brigádjával, s közben több tízezres nagyságrendre rúgó fosszíliagyűjteményt halmozott fel, mely ma is megtalálható a Földtani Intézetben. A kőzetek és a természet iránti elkötelezettségét versekbe is öntötte, verseskötete „A kőtől a szóig” címmel jelent meg.

            Itt, a Mogyorósdombon bukkant rá még a ’60-as években azokra a 4-6000 éves tűzkőbányákra, melyek a kiállításon is részletesen megismerhetők, és ez a régészeti bemutatóhely ma is látható – nemsokára pedig egy alapos tisztogatáson és megújuláson fog átesni a Bakony-Balaton Geopark jóvoltából.

            Lajos bácsi legnagyobb „trófeája” azonban a sümegi ősteknős (Senonemys sümegensis), fajának máig ismert egyetlen példánya, tehát szó szerint páratlan lelet, mely a kréta időszaki tengeri környezetben élt, s kőbe zárt maradványai a helyi Kecskevári Kőfejtőből kerültek elő. (Az ősteknős nemsokára megtekinthető lesz egy belvárosi kiállítóhelyen.)

            A Mogyorósdomb Látogatóközpont kialakítása Sümeg Zöld város-projektjének keretében valósult meg, nemrég adták át a látogatóknak. Glória egész nyáron, hétköznapokon 10-16 óráig várja a kíváncsi túrázókat és vendégeket. Egyelőre a látogatás ingyenes, érdemes kihasználni a kedvező alkalmat! Megtalálni nem könnyű, de Sümegről a Balaton felé indulva a 84-es főúton, majd a városhatártól nem messze lekanyarodva jobbra a Kovakő Camp irányába, már rá lehet bukkanni.

            A látogatóközpont egyébként az Országos Kéktúra nyomvonala mentén található, nem véletlenül, hiszen itt bárki megcsodálhatja azt a páratlan geológiai alapszelvényt, melynek teljes szakaszán végigkövethetők a különböző földtani korok és azokban kialakult különleges kőzetek. Ezeket a tűzköves mészköveket feszegette kezdetleges agancsszerszámaival a neolitikum embere, majd a XX. században kalapácsával a kőbányász és a régész, ma pedig tapossa túrabakancsával az érdeklődő természetjáró és kiránduló. A kőzetek nem változnak, csak türelmesen várják a fürkésző szempárokat, melyek időről-időre rácsodálkoznak történetükre, titkaikra...

 

Suddha77