Kovácsműhely és lakóház

A XVIII. századi eredetű Kovácsműhely-múzeum épülete a település egyik legrégebbi építészeti, ipartörténeti és néprajzi emléke. A nyeregtetős épület homlokzatait höbörcsös vakolat fedi, a széleken simított keretelésekkel. Déli homlokzata téglalépcsős oromzatú, négyzetes ablak, padlásszellőző és szegmensíves bélletzáradékú ajtó töri át. Az ajtólap eredeti állapotában maradt meg, szép zárcímerrel.


A kovácsműhely és lakóház épületét a homlokzatán lévő évszám szerint 1798-ban emelték. A faluban dolgozó utolsó patkolókovácsé, Vörös Lajos kovács-mesteré volt.
A műhely berendezésében a Veszprém Megyei Laczkó Dezső Múzeum segített: raktárkészletéből 250 db eredeti kovácsszerszámmal járult hozzá a korabeli kovácsműhely megújulásához. A lakóházat a falu lakói tárgyi adományainak segítségével - bútorok, tárgyak, szőttesek, fotók - Falumúzeummá alakították át.
Az udvaron jellegzetes, a helyi bognárok által készített, tölgyfa lábakon álló, faragott "hidas" - disznóól áll, mellette kenyérsütő kemence. A pajtából alakították ki az ún. Csigaházat, ahol a falu különböző rendezvényeit - szüreti mulatságokat és esküvőket - is tartanak.
Forrás: https://www.tanyamuzeum.hu/magyar/oldalak/kapolcs_kovacsmuhely/

A Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egylet 1990-ben megvásárolta a romos lakóházat és a műhelyt a hozzátartozó kidőlt falú pajtaépülettel és az elhanyagolt kerttel. A falu példaértékű közös összefogásával és Tolvaly Ferenc magánmecenatúrájának segítségével mentették meg az enyészettől és újították fel az épületeket.


Látogatható előzetes időpont egyeztetés:+36/20/2668492